محمدامین قهرمانی مدیر سرمایه گذاری شرکت کارگزاری صبا در گفتگو با بورس7 مطرح کرد:

خرید پلکانی و دور از هیجان سهام منطقی به نظر می رسد / دو عاملی که باعث سبز شدن گروه خودرو شد

0

بورس۷:

معاملات امروز بازار سهام همچون روز گذشته با افت نسبی قیمت ها همراه بود . ارزش معاملات بازار سهام هم بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی در حدود ۱۰۴ میلیارد تومان بود . امروز صنایع بزرگ و تاثیر گذار فلزات اساسی ، پالایشی و پتروشیمی ها سرخ پوشیده بودند که حاصل آن افت ۴۸۱ واحدی شاخص کل بورس بود . رشد نسبی در گروه هایی همچون خودرو و انبوه سازی از نکات قابل توجه امروز بود .

وضعیت ارز و دلار همچنان مبهم است

محمدامین قهرمانی مدیر سرمایه گذاری شرکت کارگزاری صبا تامین در تشریح وضعیت معاملات امروز به بورس۷ گفت: رنگ قرمز گروه پتروشیمی و فلزات ، تنها مختص به امروز نبوده و از زمان انتشار اطلاعیه های بانک مرکزی و مطرح شدن  دلار ۴۲۰۰ تومانی، این گروه ها منفی شدند. البته هنوز وضعیت بازار ارز با ابهام مواجه بوده و تا زمان اعلام جزییات بیشتر، نمی توان اظهار نظر قاطعی داشت.

بیشتر بخوانید:  رشد شاخص واقعی بود

می تواند تدابیری به سود پتروشیمی ها اندیشیده شود / یارانه در نرخ خوراک پتروشیمی ها یکی از تدابیر می تواند باشد

وی ادامه داد : تثبیت نرخ ۴۲۰۰ تومانی به معنای کاهش سودآوری شرکت های پتروشیمی خواهد بود؛ اما ممکن است تدابیری برای صنعت پتروشیمی اندیشیده شود و مثلا نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی مشمول یارانه شود و… کما اینکه امروز اکثر محصولات پتروشیمی با صف خرید در قیمت های بالاتر از قیمت پایه معامله شدند. بنابراین هنوز هیچ اتفاق قطعی رخ نداده و سرنوشت صنایع با دلار ۴۲۰۰ تومانی مبهم است.

صنایعی که از تک نرخی شدن دلار سود می کنند هم صعود نکردند

محمدامین قهرمانی  در خصوص صنایعی که از دلار تک نرخی سود می برند به بورس۷ گفت : هنوز نحوه تامین ارز برای مسافران شفاف نیست . از سوی دیگر قیمت سکه و قراردادهای آتی سکه امروز مجددا افزایشی شده است.

به سبب همین ابهام بازار و ترس بازار از بخشنامه ها و دستورالعمل های احتمالی آتی، با وجود آنکه دلار تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی به نفع گروه پالایشی بوده و قیمت جهانی نفت خام هم صعودی بوده ، گروه پالایشی به این موضوع واکنش خاصی نشان نداده است.

بیشتر بخوانید:  سعید شیرزادی : بازار سرمایه با کرباسیان روزهای خوبی پیش رو دارد

دو عاملی که گروه خودرو را سبز کرد

مدیر سرمایه گذاری شرکت کارگزاری صبا تامین  در خصوص رنگ سبز گروه خودروسازی در معاملات امروز بازار سهام عنوان کرد : رنگ سبز گروه خودرو و قطعه سازی نیز عمدتا ناشی از همبستگی منفی این صنعت با سایر صنایع و انتظار بازار از بهبود وضعیت این صنایع به دلیل کاهش نرخ ارز و همچنین بحث پیشنهاد افزایش قیمت ۱۹ درصدی قیمت خودرو می باشد.

لزوم شفاف سازی دلار تک نرخی بر وضعیت شرکت ها

قهرمانی در خصوص در این شرایط، شفاف سازی از سوی شرکت ها در مورد تاثیر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر سودآوری هر شرکت ضروری می نماید؛ ولی به نظر می رسد به علت همین ابهام ها فعلا سازمان درخواست شفاف سازی مطرح نکرده و همگان منتظر روشن تر شدن شرایط و تصمیمات دولت و بانک مرکزی می باشند.

خرید پلکانی و دور از هیجان منطقی به نظر می رسد

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد بازار سرمایه وابسته به قیمت های جهانی می باشد. بررسی روند عرضه و تقاضای جهانی نشان از برتری تقاضا نسبت به عرضه داشته و چشم انداز قیمت جهانی کامودیتی ها مثبت می باشد. با این چشم انداز، خرید پلکانی و به دور از هیجان در منفی های بازار می تواند حرکت مثبتی باشد.

بیشتر بخوانید:  دلار 4200 تومانی به سود کدام صنایع خواهد بود؟

پایان مطلب

بورس۷ - اخباربورسی، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی،تحلیل بورس و اخبار بازار سرمایه

افزودن دیدگاه