شاهین شایان آرانی در گفتگو با بورس7 مطرح کرد :

بازگشت آرامش و ثبات ارزی کشور به یک شرط

0

بورس۷: روزهای آغازی سال ۹۷ با رشد سرسام آور قیمت ارز و به خصوص دلار مواجه شد . رشد قیمت دلار به بیش از ۶ هزار تومان ، باعث شد تا بانک مرکزی ، نرخ دلار را در قیمت ۴۲۰۰ تومان تک نرخی اعلام کند و اطلاعیه های مفصلی در خصوص تامین و عرضه دلار منتشر کند .

شاهین شایان آرانی در گفتگو با بورس۷ در خصوص وضعیت بازار ارز و تک نرخی شدن دلار به بورس۷ گفت :

” تعیین نرخ برابری یا تعادلی ارز در یک کشور، باید قاعدتا توسط مرجع رسمی (در اینجا بانک مرکزی است) بر مبنای محاسبات اقتصادی و در نظر گرفتن تراز ارزی (عرضه و تقاضای ارز) در هر لحظه و پیش بینی های آینده آن، صورت پذیرد. پس از محاسبه و تعیین این نرخ، مرجع رسمی باید حجم ارزی مورد نیاز کشور را در هر لحظه و آینده تامین نماید. درصورت عدم محاسبه و تعیین صحیح نرخ ارز و یا عدم تامین حجم ارز مورد نیاز، بازار فرعی و زیر زمینی شکل خواهد گرفت و مجددا فرصت طلبی، نوسانات و بحران های ارزی مشاهده خواهد گردید.

بیشتر بخوانید:  دلار مبادله ای ۳۵۰۰ تومان شد

 

شایان آرانی درمورد قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار به بورس۷ گفت : به نظر می آید که نرخ برابری محاسبه و تعیین شده دلار معادل ۴۲۰۰ تومان توسط بانک مرکزی در محدوده پایین نرخ تعادلی قرار داشته که در صورت تامین حجم ارز مورد نیاز اقتصاد با این نرخ، مشکلی ایجاد نخواهد گردید. فرض کلیدی در اینجا، تامین حجم ارز مور نیاز با این نرخ است. اگر بانک مرکزی بتواند حجم ارز مورد نیاز را کاملا تامین نماید، حتما آرامش و ثبات ارزی را در یک دوره دو تا سه ماهه مشاهده خواهیم نمود. در غیر اینصورت بازار فرعی ارز فعال تر شده و فکر نمی کنم که با برخورد های قانونی و قضایی بتوان جلوی شکل گیری این بازار را گرفت. فقط هزینه و نرخ آن را بالاتر خواهیم برد. امیدواریم که نرخ تعیین شده بصورت کارشناسی و با لحاظ واقعیت های اقتصادی تعیین گردیده و نیاز ارزی با این نرخ کاملا تامین گردد. ”

بیشتر بخوانید:  دلار به ۴۱۴۵ تومان رسید

 

 

پایان مطلب

بورس۷ - اخباربورسی، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی،تحلیل بورس و اخبار بازار سرمایه

افزودن دیدگاه