۳۵۰ میلیارد ریال سهام دولتی در مزایده پایان سال به فروش رفت

0

بورس۷:

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: در جریان بزرگترین مزایده دولت در سال جاری، ۳۵۰ میلیارد ریال از سهام دولت به فروش رفت.

«سیدجعفر سبحانی» گفت: در این مزایده که عصر دیروز (۲۱ اسفند) برگزار شد، شرکت های کشت و صنعت مغان و پارس و نیز نیروگاه هایی که در معرض فروش گذاشته شده بود، به دلیل قیمت بالا خریدار نداشت.
وی توضیح داد: البته تا پیش از برگزاری مزایده، مذاکراتی برای خرید این بنگاه ها انجام شده بود اما به نظر می رسد متقاضیان در مهلت مقرر نتوانسته اند مدارک قانونی و وثیقه گذاری لازم را تدارک ببینند.
وی اظهار داشت: در این مزایده ۲۲.۰۹ درصد سهام شهر صنعتی کرمانشاه به قیمت حدود ۱۵میلیارد ریال و مکان سابق کشتارگاه قدیم اصفهان به قیمت حدود ۴۳ میلیارد ریال فروخته شد.
سبحانی با بیان اینکه بیشترین استقبال از بنگاه های عرضه شده به جایگاه های سوخت اختصاص داشت، گفت: در مزایده دیروز جایگاه سوخت زیوه متعلق به استان آذربایجان غربی ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، جایگاه شماره پنج اصفهان ۲۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، جایگاه سوخت CNG اهواز متعلق به استان خوزستان ۷۵میلیارد و ۵۵۵ میلیون ریال و جایگاه سوخت شهید اسماعیلی ساری متعلق به استان مازندران ۱۱۲ میلیارد و ۱۰هزار ریال فروخته شد.
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در عین حال تاکید کرد که جایگاه های سوخت عرضه شده در تهران خریدار نداشت.
به گزارش بورس۷ ،  در بزرگترین مزایده امسال دولت که ۲۱ اسفند برگزار شد، بیش از ۹۰ هزار میلیارد ریال سهام و بنگاه دولتی روی میز فروش قرار گرفت که مهمترین آنها ۱۰۰ درصد سهام «کشت و صنعت دامپروری مغان» به قیمت تقریبی ۲۲ هزار میلیارد ریال و «کشت و صنعت دامپروری پارس» به قیمت پایه ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بود.
در بخش نیروگاهی نیز «تولید نیروی برق اصفهان» با قیمت پایه حدود ۲۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال، «مدیریت تولید نیروی برق اصفهان» به لحاظ ارزش ریالی ۴۵ میلیارد ریال، «نیروگاه بعثت» با قیمت پایه ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال، «تولید نیروی برق خراسان» با قیمت پایه ۱۵ هزار میلیارد ریال و «تولید نیروی برق سهند» با قیمت پایه ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال عرضه شده بود.
در بخش عمران نیز دولت «شرکت عمران و مسکن سازان ثامن» را با قیمتی در حدود یک هزار میلیارد ریال و «شرکت مهندسی آب و خاک پارس» را با قیمت پایه پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال عرضه کرده بود که خریدار نداشت.
سبحانی همچنین گفت: در مزایده اخیر سیلوی منطقه چهار در شوشتر، سیلوی منطقه هفت در اردبیل، سیلوی منطقه هشت در تبریز و چند سیلوی دیگر نیز عرضه شدند که با وجود آنکه قیمت پایه آن بالا نبود، اما کسی متقاضی خرید آنها نشد.
واگذاری سهام دولت در شرکت های دولتی مشمول سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از طریق مزایده یا عرضه در بورس انجام می شود و از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون واگذاری اموال دولتی در قالب تهاتر با بدهی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع شده است.

بیشتر بخوانید:  وجود ۱۵۷۰ نوع مجوز برای سرمایه‌گذاری در کشور

منبع: ایرنا

بورس۷ - اخباربورسی، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی،تحلیل بورس و اخبار بازار سرمایه

افزودن دیدگاه