احمد صفرزاده معاون فنی شرکت بیمه البرز در گفتگو با بورس7 پاسخ می دهد :

بیمه ای ها از تغییر تخفیف بیمه شخص ثالث سود می کنند یا زیان؟ + آخرین خبرها از بیمه البرز

0

بورس۷:

از ۱۷ بهمن ماه و طبق آئین نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث ،  تخفیف عدم خسارت سالانه شخص ثالث از ۱۰ به ۵ درصد کاهش یافته است ، البته همچنان حداکثر تخفیف همان ۷۰ درصد تخفیف پس از یک دوره ۱۴ ساله باقی مانده است . برخی معتقدند این شیوه به دلیل آنکه با یک بار خسارت ، کل تخفیف های سال های گذشته از بین نمی رود به نفع بیمه گذار خواهد بود.

احمد صفرزاده معاون فنی شرکت بیمه البرز در خصوص تاثیر کاهش تخفیف های بیمه شخص ثالث بر سودآوری «البرز» به بورس۷ گفت:

طبق آیین نامه قبلی، تخفیف هر سال بیمه شخص ثالث (بجز سال های دوم و سوم که ۵ درصد بود) به ازای هر سال به میزان ۱۰ درصد اضافه می شد و در سال نهم این تخفیف حداکثر به سقف ۷۰ درصدی می رسید. اینک بر اساس ماده ۶ آیین نامه جدید، تخفیف به ازای هر سال ۵ درصد بوده که این میزان تخفیف، در سال چهاردهم حداکثر تا سقف ۷۰ درصد خواهد رسید. دارندگان وسایل نقلیه در زمان واگذاری خودرو، می توانند با مراجعه به شعب بیمه، تخفیف را به خودروی جدید خود انتقال دهند.

بیشتر بخوانید:  بیمه‌گران آماده پرداخت خسارت نفتکش سانچی

مزیت حسن آیین نامه جدید در این است که علاوه بر تخفیف عدم خسارت، در آیین نامه پیش بینی شده چنانچه دارنده وسیله نقلیه در سامانه پلیس راهبر، جزو رانندگان کم خطر بوده و نمره منفی کمتری داشته باشد، از ۱۰ درصد تخفیف دیگر نیز برخوردار خواهد شد. البته اجرای این تخفیف ۱۰ درصدی مستلزم برقراری لینک ارتباطی بین پلیس راهبر و بیمه مرکزی خواهد بود که هنوز این سامانه قابل دسترس نیست. جلساتی بین بیمه مرکزی و ناجا برگزار شده که شرکت های بیمه به گزارش های پلیس در مورد حوادث و… دسترسی داشته باشند و امیدوارم تا سال ۹۷ این سامانه قابل دسترسی باشد.

هر چند کاهش تخفیف ها، آثار درآمدی مثبتی خواهد داشت؛ اما در قوانین جدید (ماده ۴ آیین نامه اجرایی ماده ۳ قانون بیمه) تعهدات بیمه گر برای رانندگان متخلف به مراتب سنگین تر از قبل شده و در واقع تاثیر منفی افزایش تعهدات، تاثیر مثبت کاهش تخفیفات را خنثی خواهد کرد. به نظر می رسد پرداخت دیه به رانندگان متخلف، با روح قوانین مسئولیت مدنی مغایرت داشته و تاثیری جز تحمیل هزینه به شرکت های بیمه نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  بیمه البرز 20 و بیمه ملت 10 درصد از سهم خسارت بدنه  نفتکش را بر عهده دارند

در مجموع، بیمه شخص ثالث از رشته های سودآور بیمه ای نمی باشد و امیدواریم با راننده محور شدن صدور بیمه نامه شخص ثالث، مشکلات این رشته بیمه ای کمرنگ تر شود.

تمرکز بیمه البرز بر فروش بیمه نامه «چترا»

این مقام مسئول در رابطه با سایر برنامه های «البرز» بیان کرد: بیمه البرز، تمرکز بیشتر بر نهایی شدن نرم افزار و بازاریابی و فروش بیمه نامه “چترا” در سال آینده در دستور کار دارد. این موضوع، می تواند اثر مطلوبی بر پرتفوی بیمه ای البرز بر جای گذارد.

به سبب شرایط فرهنگی، بیمه نامه های عمر و زندگی هنوز در کشور ما جای خود را نیافته ؛ اما فارغ از این موضوع، یکی از موانع فروش بیمه نامه های زندگی، تورم بالای اقتصادی است که از جذابیت خرید این نوع بیمه ها می کاهد.

پایان مطلب

بورس۷ - اخباربورسی، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی،تحلیل بورس و اخبار بازار سرمایه

افزودن دیدگاه